PRIMUS INTER PARES 2014

DARIA KUBIAK Z KLASY 3F


Daria uzyskała średnią ocen 5.92 w klasie trzeciej, a średnią ocen 5.83 za trzy lata nauki w II LO.
Uzyskała oceny celujące z języka angielskiego, języka hiszpańskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, religii, wiedzy o kulturze, matematyki, matematyki nauczanej dwujęzycznie, fizyki, chemii, podstaw przedsiębiorczości, przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego, edukacji europejskiej. W klasie pierwszej i drugiej uzyskała tytuł "Kopernicus"
Daria wyróżniała się nienaganną kulturą osobistą, sumiennością, pracowitością oraz wzorową frekwencją. Chętnie brała udział w życiu klasy uczestnicząc we wszystkich jej przedsięwzięciach. zawsze można było liczyć na jej udział w zbiórkach charytatywnych organizowanych w szkole. Aktywnie uczestniczyła w szkolnych imprezach i uroczystościach.
Systematycznie rozwijała swoje zainteresowania i pasje. W klasie pierwszej i drugiej miała indywidualnemu program nauczania z historii oraz uczestniczyła w zajęciach kółka archeologicznego. Brała udział w konkursach przedmiotowych m.in. Wiedzy o Unii Europejskiej, English High Flier, Konkursie Geograficznym, IQ Traveller Challenge.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.

 


NAJLEPSZY HUMANISTA MATURZYSTA 2014

ALEKSANDRA JANKOWSKA

JAKUB STANKIEWICZ

 
ALEKSANDRA JANKOWSKA uczennica klasy 3 A w obecnym roku szkolnym osiągnęła swój największy sukces, zostając finalistką etapu okręgowego i kwalifikując się do etapu centralnego OLIMPIADY WIEDZY O PRAWACH CZŁOWIEKA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM organizowanej przez COPTIOSH.
Ola od pierwszej klasy osiągała bardzo dobre i celujące oceny z wszystkich przedmiotów humanistycznych. Średnia powyżej 5,0 na świadectwie ukończenia szkoły tworzy nam wizerunek człowieka renesansu. Cechuje ją bystrość umysłu, perfekcyjność w działaniu, kreatywność, odpowiedzialność i wiele innych pozytywnych cech. Z takimi cechami charakteru powinna ukończyć z wyróżnieniem, wymarzone dziennikarstwo sportowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Zdobyte wykształcenie w połączeniu z niesamowitą pasją życiową jaką jest sport musi przełożyć się na sukces w pracy zawodowej. Oczyma wyobraźni widzę już pełne ekspresji, ale także wyważone i emocjonujące relacje z zawodów sportowych. Ola szczególnie upodobała sobie żużel i myślę, że w tej dyscyplinie najlepiej będzie się realizowała jako dziennikarka sportowa.
Uczennica ma duże poczucie obowiązkowości. Uczęszczając regularnie do szkoły, spędzała w niej dużo czasu, realizując się w wielu przedsięwzięciach klasowych i szkolnych. Uczestniczyła w projekcie edukacyjnym e-szkoławielkopolska, w którym pełniła rolę liderki grupy. Przez trzy lata brała udział w wielu konkursach, min. w olimpiadzie historycznej, zajęła czwarte miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, dwukrotnie awansowała do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W ostatniej klasie bardzo zaangażowała się w konkursy o Unii Europejskiej. Zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Biuro Poselskie posła Łukasza Borowiaka „Od samorządu do Unii Europejskiej”. Wygrała także konkurs wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowany przez Panią poseł Sidonię Jędrzejewską i dzięki temu skorzystała z nagrody jaką był studyjny wyjazd do Brukseli w marcu 2014 r. Ola może mieć poczucie pełnego spełnienia się w murach II LO, czego najlepszym dowodem jest tytuł najlepszej humanistki.

Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Przyjaciół II LO.

 

JAKUB STANKIEWICZ podczas nauki w naszej szkole wielokrotnie udowadniał, że zasługuje na tytuł „Najlepszego Humanisty Maturzysty”. Już jako uczeń drugiej klasy, Jakub uzyskał status finalisty zawodów okręgowych Olimpiady Wiedzy o Integracji Europejskiej, organizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, którą zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu. W kwietniu 2013 roku Jakub został zwycięzcą Regionalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej i Prawach Jej Obywateli, zorganizowanego w naszym liceum z okazji Roku Obywateli Unii Europejskiej. Wygrał wówczas wyjazd do Brukseli, ufundowany przez posłankę do Parlamentu Europejskiego, Sidonię Jędrzejewską.
W klasie trzeciej Jakub ponownie został finalistą okręgowym Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, a także Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, organizowanej przez COPTIOSH. Jego największym sukcesem było jednak zdobycie tytułu finalisty etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Ów tytuł zwania Jakuba z postępowania rekrutacyjnego w kilku ośrodkach uniwersyteckich w Polsce.
Swoje zainteresowanie wiedzą o społeczeństwie i edukacją europejską, a w szczególności prawem, naukami politycznymi i integracją europejską, Jakub z powodzeniem rozwija na różnych płaszczyznach. Sumiennie poszerzał swoją wiedzę podczas zajęć Szkolnego Koła Prawa Polskiego i Unii Europejskiej. Dla Jakuba istotną wartość ma nie tylko wiedza ale i umiejętności. Dlatego też pełni on funkcję asystenta społecznego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dzięki czemu może obserwować w jaki sposób działa władza w Polsce oraz jak wygląda praca parlamentarzysty. Ponadto, wielokrotnie uczestniczył on w wykładach otwartych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz rozprawach sądowych. Jakub swoją pasją stara się zarażać innych, zorganizował bowiem wyjazd do Sądu Okręgowego w Poznaniu, aby wraz z koleżankami i kolegami z klasy móc przyjrzeć się jak w praktyce wygląda postępowanie karne.
Działanie dla dobra społeczności lokalnej jest Jakubowi nieobce. W lipcu i sierpniu 2012 roku przeprowadził w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bojanowie cykl zajęć z języka angielskiego dla dzieci pod hasłem Wakacyjna szkoła języków obcych – czyli angielski na wesoło. W zajęciach uczestniczyły dzieci z rodzin ubogich, których sytuacja materialna nie pozwala na dodatkowe kształcenie pozalekcyjne. Zajęcia te Jakub prowadził w formie wolontariatu. Jakub we wrześniu ubiegłego roku wziął także udział w Narodowym Czytaniu Fredry, które również odbyło się w MBP w Bojanowie, gdzie wcielił się w postać Wacława z komedii Zemsta.
Jakub angażował się również w projekty edukacyjne, m.in. e-Szkoła Moja Wielkopolska czy Ocalić od zapomnienia. Uczestniczył także w zajęciach koła teatralnego. Wielokrotnie współorganizował dni tematyczne w naszej szkole.

Fundatorem nagrody jest dr Ryszard Hayn.


 
 NAJLEPSZY MATEMATYK MATURZYSTA 2014

ALEKSANDER KASPRZAK

 
Kangur matematyczny, Alfik matematyczny, Matematyka bez granic, Liga matematyczna, Matematyka w zastosowaniach, to nie tylko puste nieznaczące nazwy konkursów. To nazwy pokazujące cały świat, nieskończoność pomysłów, kombinacji oraz niezwykły potencjał młodego człowieka, który w tych konkursach brał udział, był wyróŜniamy i który je wygrywał.
Aleksander Kasprzak, a może raczej Gucio jest uczniem klasy dwujęzycznej matematycznoinformatycznej, klasy 3e, który to poprzez swój upór, pracę oraz pasję posiadł niesamowitą i jakże niezwykłą umiejętność posługiwania się alfabetem dziedziny nauki jaką jest matematyka. Delta, Pi, liczba rzeczywista, tangens czy cotangens są terminami , które dla wielu z nas potwierdziłyby słowa Bertranda Russela, iż „matematykę można zdefiniować jako przedmiot, w
którym nigdy nie wiadomo, o czym się mówi, ani, czy to, o czym się mówi, jest prawdziwe”, nie mówiąc że zrozumiałe.
Zdecydowanie dla Aleksandra, matematyka na pewno nie jest niezrozumiałą i zagmatwaną dziedziną, a jeżeli kryje tajemnice to godne odkrycia, dlatego tez z całą pewnością zasługuje on na tytuł Najlepszego Matematyka II Liceum.
W roku szkolnym 2013/2014 Aleksander został wyróżniony w Wielkopolskiej Lidze Matematycznej. Zajął najwyższe, w dotychczasowej historii występów naszych uczniów, miejsce w tym konkursie. Jest również członkiem szkolnego zespołu, który wygrał eliminacje w lidze matematycznej – konkursie online.
Poszerzał wiedzę matematyczną i fizyczną biorąc udział w Studium Talent prowadzonym przez
pracowników Politechniki Wrocławskiej. W Fizycznej Lidze zadaniowej zajął drugie miejsce.

Fundatorem nagrody jest Biuro Rachunkowe Hexxon oraz firma 4 People 4 Service Leszno Salon Firmowy Viessmann

 
 
NAJLEPSZY PRZYRODNIK MATURZYSTA 2014

PIOTR PRYMAS

DAWID ZAGACKI
 
Piotr Prymas jest uczniem klasy IIIc o profilu biologiczno-chemicznym. Aby móc rozwijać swoje zainteresowania i pasje w tym roku szkolnym realizował indywidualny tok nauczania.
W styczniu 2013 r. Piotr został laureatem etapu okręgowego 42. Olimpiady Biologicznej i jako jedyny drugoklasista z okręgu poznańskiego zakwalifikował się do zawodów III. stopnia, które odbyły się w kwietniu w Warszawie. Piotr uzyskał tam tytuł finalisty etapu centralnego 42. Olimpiady Biologicznej, co jest równoznaczne z uzyskaniem 100% z egzaminu maturalnego z biologii.
Zgodnie z założeniami olimpiady Piotr napisał pracę badawczą pt. „Badania nad zbiorem pyłku kwiatowego przez pszczołę miodną (Apis mellifera) w okresie pożytku lipowego” bardzo wysoko ocenioną przez recenzenta Komitetu Centralnego Olimpiady Biologicznej. Aby przygotować tę pracę spędził wiele dni na obserwacji pszczół i długie godziny na mikroskopowej analizie palinologicznej pyłków zbieranych przez te owady.
Ponadto w roku szkolnym 2012/13 Piotr zajął II miejsce w konkursie na pracę badawczą, który odbył się w ramach Dnia Nauki „Między Biologią a Chemią”.
W tym roku Piotr został finalistą drugiego etapu zawodów okręgowych 60. Olimpiady Chemicznej, a także uczestniczył w Konkursie Chemicznym Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W styczniu br. został również finalistą regionalnego festiwalu konkursu dla młodych naukowców Explory.
Piotr posiada wiedzę znacznie wykraczającą poza zakres podstawy programowej z biologii i chemii dla liceów ogólnokształcących. W celu rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy korzystał z dodatkowych pomocy naukowych i literatury fachowej. Uczeń z łatwością posługuje się terminologią przedmiotu. Co ważne w przedmiotach przyrodniczych, posiada również umiejętność wnikliwej obserwacji.
Piotr posiada bardzo wysokie możliwości rozumowania, uogólniania faktów, rozumienia znaczeń i widzenia powiązań między nimi. Posiada wielką ciekawość poznawczą. Okazuje inicjatywę i oryginalność w pracy umysłowej. Piotr opanował umiejętności formułowania i rozwiązywania problemów, dokonywania analizy i syntezy nowych dla niego zjawisk.
Mimo wielu obowiązków związanych z nauką Piotr znajduje czas na swoją pasję – muzykę. W latach 2010 – 2012 byłe gitarzystą i wokalistą w rockowym zespole młodzieżowym "Strefa Prywatna". Od 2011 roku gra na gitarze w zespole szkolnym "The Kopernix”. Piotr tworzy teksty i komponuje własną muzykę.
Biorąc pod uwagę całokształt dorobku Piotra największe wrażenie robi jego wszechstronność i olbrzymie zaangażowanie przez cały okres jego nauki. Piotr wyróżniał się na tle nie tylko klasy, ale również szkoły i swoim podejściem do obowiązków ucznia oraz reprezentowaniem szkoły na Olimpiadzie Biologicznej i Olimpiadzie Chemicznej stanowił swoistą wizytówkę naszego liceum.

Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Przyjaciół II LO.

Dawid Zagacki uczeń klasy programu Matury Międzynarodowej.
Profil ucznia IB to być inquirer, thinker, open-minded, czy tez risk-takers i myślę, że te epitety bardzo dobrze określają ucznia klasy 3b Dawida Zagackiego, który z całą pewnością zasługuje na miano Najlepszego Przyrodnika.
Dawid od pierwszej klasy liceum, już jako uczeń klasy wstępnej programu matury międzynarodowej, klasy pre-IB wykazywał ponadwymiarowe zainteresowanie problematyką i zagadnieniami, jakie jeszcze wtedy kryły przed nim dziedziny nauki jakimi są biologia i chemia.
„To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach, ale to czy jest mądry, po pytaniach”, i właśnie dzięki nim, dzięki ciągłemu procesowi zadawania pytań, szukania odpowiedzi, dążenia do zgłębiania wiedzy, okazało się, że tajniki tych dziedzin nie są żadną tajemnicą dla młodego człowieka o wielkim potencjale, ambicji i zapale, które mógł zgłębiać od tych samych początków na zajęciach kółka chemicznego i biologicznego
Cechy Dawida pozwoliły, by zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Biologicznej, zdobyć III miejsce w konkursie „Miedzy biologia a chemią”, a także pozwoliły wziąć udział w Explory – Festiwalu Młodych Naukowców, podczas którego Dawid zaprezentował pracę badawczą zatytułowaną „Wpływ fitoncydów roślin czosnkowatych na Paramecium aurelia”.
I tu jego rozwój nabrał tempa, gdyż poprzez Explory pasja i potencjał Dawida zostały zauważone, praca wysoko oceniona i wyróżniona, co zaowocowało w rozpoczęciu przez Dawida stażu w Zakładzie Biosyntezy Białka Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pod bacznym okiem dr Tomasza Sarnowskiego.
Dawid podczas stażu zdobył wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystywania i posługiwania się nowoczesnymi technikami badawczymi biologii molekularnej i biotechnologii takimi jak:
• Identyfikacja mutantów Arabidopsis za pomocą PCR
• Transformacja bakterii Escherichia coli metodą elektroporacji
• Izolacja DNA plazmidowego
• Trawienie DNA plazmidowego za pomocą syntez restrykcyjnych
• Hodowla transgenicznych linii Arabidopsis niosących insercję-T-DNA
• Transformacja roślin metodą floral-dip
• Prowadzenie kultur w warunkach in-vitro
Dzięki odbytemu stażu w Zakładzie PAN powstały wysoko oceniane na polu naukowym prace, takie jak: „Kontrolowana promotorem 35s nadekspresja genu fca u Arabidopsis prowadzi do wyłączenia tego genu na drodze ko-supresji”, czy „Wpływ kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego na elongację koleoptyla Triticum aestivum”.
Dr Tomasz Sarnowski po zakończeniu stażu Dawida powiedział: „w związku z uzyskanymi przez Dawida wynikami i osiągnięciami oceniam go jako ucznia wyróżniającego się zarówno pod względem wiedzy, która wykracza poza zakres szkoły średniej, jak i zdolności manualnych. Dlatego też zaliczam Dawida do 1% najlepszych uczniów i studentów lat niższych, z którymi kiedykolwiek pracowałem”.

Fundatorem nagrody jest firna FOUR CORNERS BUILDERS.
 

NAJLEPSZY GEOGRAF MATURZYSTA 2014

OLGA WYRODEK

MICHAŁ LASKOWSKI

 
Michał Laskowski jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym. Już w gimnazjum z powodzeniem brał udział w wielu konkursach przedmiotowych na szczeblu regionalnym i wojewódzkim.
Do Olimpiady Geograficznej przygotowywał się sumiennie od pierwszej klasy liceum. Jego podejście do nauki cechuje holistyczne podejście oraz dogłębna analiza. Dzięki tym cechom w I etapie XXXIX Olimpiady Geograficznej napisał interesującą pracę pt „Przyczyny występowania katastrof naturalnych w powiecie leszczyńskim w kontekście naturalnych i antropogenicznych elementów środowiska”. Jako katastrofę naturalną Michał wybrał sezonowe podtopienia i zalania.
W swoim elaboracie skupił się szczególnie na zagrożonych analizowanym zjawiskiem okolicach Rydzyny. Michał podjął się oceny wpływu konkretnych, zarówno przyrodniczych elementów środowiska takich jak: rzeźba staroglacjalna, czy uwarunkowania wodne oraz antropogenicznych. Do tych drugich zaliczył sieć i utrzymanie kanałów i rowów melioracyjnych, wpływ rolnictwa i rozmieszczenie dróg i zabudowań. Będąc uczniem dwujęzycznym swobodnie korzystał z anglojęzycznych podręczników do geografii oraz niemieckich przedwojennych map badanego terenu.
Innowacyjnym elementem jego pracy była próba skonstruowania modelu przyczynowo skutkowego obrazującego analizowane procesy.
Wspomniane opracowanie pozwoliło mu zakwalifikować się do okręgowego etapu Olimpiady. W Poznaniu po dwudniowym boju został finalistą tej części. Nie było to łatwe. Uczniowie zmagali się z testami obejmującymi tematykę całej geografii (3 podejścia w sobotę) oraz jeśli przeszli do niedzielnego etapu musieli zaliczyć quiz geograficzny (obiekty były pokazywane na slajdach i należało podać prawidłową odpowiedź). Ostatnią częścią była prezentacja pracy oraz odpowiedzi na pytania ekspertów. Oba niedzielne zadania odbywały się przy udziale publiczności, co zwiększało stres.
Po podsumowaniu i potwierdzeniu wyników przez Komitet Główny w Warszawie okazało się, że Michał został jedynym w danym roku uczniem z naszego regionu, który uzyskał przepustkę do etapu centralnego.
Finał, który miał miejsce w Toruniu okazała się sukcesem. Michał uzyskał tytuł finalisty. Cel został zrealizowany. Udział w OG dał mu 100% na pisemnej maturze z geografii na poziomie rozszerzonym. Tryumf był tym większy, że Michał w tamtym momencie był dopiero w drugiej klasie liceum oraz, co warto podkreślić, Michał został pierwszym w najnowszej historii Szkoły finalistą Olimpiady Geograficznej. W ten sposób przetarł szlak i pokazał młodszym kolegom i koleżankom, że to jest możliwe.
Jak przystało na erudytę, geografia nie jest jedynym obszarem Michała zainteresowań. W klasie III został finalistą okręgowego etapu XXXVIII Olimpiady Języka Angielskiego. Podążając „językową” ścieżką zajął III miejsce w IV Miejskim Konkursie Językowym pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna oraz III miejsce w konkursie szkolnym “English Combat”.
Ważną cechą jego osobowości jest też współpraca w zespole. Potwierdzeniem tego jest jego uczestnictwo w Lidze Angielskiej, która zajmuje obecnie zaszczytne pierwsze miejsce.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.
 

Olga Wyrodek to uczennica pilna, sumienna o wzorowym podejściu do obowiązków szkolnych i wysokiej kulturze osobistej.
W trakcie 3 lat nauki angażowała się:
• w życie klasy: dobrowolnie podjęła się i samodzielnie prowadziła kronikę klasową, organizowała wigilie klasowe, brała udział we wszystkich spotkaniach i działaniach klasy ( ogniska integracyjne, wyjazdy do teatru, kina, Dzień Chłopaka, klasowy turniej bowling),
• w życie szkoły: organizacja Dnia Patrona Szkoły (2012/2013), udział w Dniu Tańca, organizacja Dni Europejskich (2012/2013), napisanie klasowego scenariusza na Dzień Starożytnej Grecji, udział w Drzwiach Otwartych dla gimnazjalistów ( przygotowanie stoiska wolontariatu),wkład w nagranie filmiku promocyjnego klasy na Drzwi Otwarte, udzaił w imprezach szkolnych typu Oldies, Haloween, przygotownie plakatu informacyjnego English Combat, organizacja Dni Geografa
• w działania na rzecz innych: zainicjowała i przeprowadziła akcje charytatywne na rzecz Kacpra Poliwczaka ( cegiełki - nieprzygotowania), wspólorganizacja Kopernix Streetball Games, współorganizacja kiermaszu świątecznego oraz wykonanie kart świątecznych, pieczenie ciasta na baliki dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, pomoc w przeprowadzeniu Igrzysk Lekkoatletycznych Placówek Szkolnictwa Specjalnego
• w prace nad własnym rozwojem - udział w zajęciach pozalekcyjnych ( tenis ziemny, kółko meteorologiczne, kółko j. niemieckiego), program indywidualny z j. niemieckiego i geografii, udział w warsztatach szkoleniowych wolontariatu, udział w wykładach z kartografii, o Chinach, meteorologicznych na Uniwers. we Wrocławiu, wyjazd na Cypr na projekt międzynarodowy,
• w konkursy i olimpiady przedmiotowe: klasa 1 ( English Combat, konkurs geograficzny), klasa 2 ( Konkurs Poprawnej Polszczyzny, Konkurs j. niem "Tag fur Tag", Geograficzny " Nasza Ziemia", szkolny i międzyszkolny konkurso integracji europejskiej) , klasa 3 (XL Olimpiada Geograficzna i "O Diamentowy Indeks AGH " - II etap)

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.



 
NAJLEPSZY LINGWISTA MATURZYSTA 2014 

JAN STAWIŃSKI
 
Wiedza i umiejętności nie mogą wynikać z przymusu, muszą pochodzić od nas samych. Taka właśnie dewizą kieruje się Jan Stawiński, o którym nie można powiedzieć, że uczy się języka francuskiego, gdyż owy język i wiadomości dotyczące krajów frankofońskich to integralna część jego osobowości. Jego wiedza jest kompletna, bo nie tylko doskonale posługuje się jeżykiem, lecz również świetnie porusza się w obszarze geografii i historii, a także śledzi na bieżąco wydarzenia polityczne i kulturalne Francji.
Proces nauczania Jana jest dwustronny, można się wiele od niego nauczyć. Niejednokrotnie okazywało się bowiem, że odpowiadając na pytania dotyczące historii Francji, czy też sławnych miejsc wiedział więcej niż nauczyciel. Rozwiązując zadania nie boi się zaryzykować, nie szuka haczyków i podchwytliwych odpowiedzi, kieruje się rozumem i intuicją. Praca z nim to czysta przyjemność, a lekcje przypominają bardziej debatę, w której uczestnicy starają się i wiele wziąć, i wiele dać z siebie.
Jego umiejętności pozwalają mu być pewnym siebie i opanowanym nawet podczas olimpiady. Gdy, czekając na rozpoczęcie części pisemnej, inni uczestnicy nerwowo wertowali kartki i kazali się odpytywać nauczycielowi, Jaś ze stoickim spokojem zajada kanapkę, by mieć energie na kilkugodzinny test i przeszukuje Internet na swoim iPADzie.
Powiedzieć o Janie, że jest sympatycznym to mało. Jest niezwykle miłym, o wysokiej kulturze osobistej uczniem, który rok rocznie podejmował nie lada wyzwanie, uczestnicząc w konkursach językowych. Wymagało to sporo wysiłku, zwłaszcza, gdy tak jak Jaś, jest się uczniem klasy z programem Matury Międzynarodowej, która narzuca ogrom pracy. A gdzie przy tym wszystkim czas by przygotowywać się do Olimpiady? Jas mimo wszystko sprostał zadaniu, ba, stał się specjalista w dziedzinie literatury francuskiej XVII wieku, o czym mogli przekonać się pasażerowie pociągu relacji Leszno-Poznań, którzy poddali się urokowi wiedzy naszego olimpijczyka. Przez ponad godzinę wsłuchiwali się (choć udawali, że nie słuchają) w wykład Jana dotyczący Voltaire’a i Marivaux i krytyki filozofii Oświecenia.
Jan ma na swoim koncie liczne osiągniecia, nie tylko z języka francuskiego, choć tu odnotował dwa najbardziej dla niego znaczące. W roku szkolnym 2011/2012 zdobył tytuł finalisty XXXV Olimpiady Języka Francuskiego i indeks na „Jagiellonkę” (jest się czym chwalić, ponieważ w olimpiadzie wzięło udział prawie 2000 uczniów, a do finału awansowało 44 uczestników). Ten tytuł zaowocował otrzymaniem Leszczyńskiego Lauru Oświaty w 2012 roku. W tym roku szkolnym, czyli 2013/2014 powtórzył sukces i znów zdobył tytuł finalisty XXXVII Olimpiady Języka Francuskiego (3000 uczniów na szczeblu szkolnym i 70 na centralnym). W dziedzinie języka francuskiego, Jan Stawiński otrzymał w 2012 wyróżnienie w konkursie tłumaczeniowym dla uczniów szkół średnich w Unii Europejskiej „Juvenes Translatores”, organizowanym przez Dyrekcje Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Kierownik projektu, Pinuccia Contino tak napisał o Janie: „Tłumacz wykazał się zrozumieniem treści i kontekstu, właściwie odczytując rejestr stylistyczny. Znakomicie zna język docelowy, tekst brzmi naturalnie (nie jak tłumaczenie), brak pominięć, drobne błędy nie przysłaniają znakomitego ogólnego wrażenia”.
Jan może pochwalić się również wspaniałymi wynikami w konkursach z języka angielskiego, mając szczęście do srebrnych medali, czyli drugich miejsc. Wśród najważniejszych: II miejsce na szczeblu krajowym konkursu językowego pod nazwa „Pokaż nam język”, organizowanego przez Wyższe Szkoły Bankowe, IV miejsce w Polsce, a II w Wielkopolsce i Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „English High Flier 2012”, II miejsce w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego „English Combat 2012” oraz IV miejsce w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanych przez I LO (2013). Najlepszy lingwista, jak widać, jest osobą której udało się świetnie opanować dwa języki obce.
Efekty jego ciężkiej, kilkuletniej pracy, w tym wyniki Olimpiady cieszą tym bardziej, że Jan Stawiński jest pierwszym w historii II LO uczniem-finalista, w dodatku podwójnym, Olimpiady Języka Francuskiego (wiec już zapisał się, na kartach historii tej szkoły) i jednym z niewielu w Lesznie, którym przez lata udało się zdobyć ten tytuł.

Fundatorem nagrody jest firma M3Kaczmarek Biuro Usług Projektowych.

 

NAJLEPSZY SPORTOWIEC MATURZYSTA 2014

WIKTORIA JANICKA

To wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia i aktywne uczestniczenie w życiu sportowym szkoły.
Osoba, której przyznajemy ten tytuł jest przykładem wysokiej kultury osobistej. Jej temperament był widoczny na każdym kroku.Zawsze chętnie i z uśmiechem na ustach reprezentowała naszą szkołę w licznych zawodach sportowych na poziomie miasta, rejonu, jak i województwa. Nigdy nie odmówiła udziału, nawet jeśli to kolidowało z jej planami osobistymi. Mogliśmy zawsze na nią liczyć.
Jej pasją jest bieganie, które na pewno pomaga w rozładowywaniu nadmiernych pokładów energii, które szkoła mogła wykorzystać własnie w zawodach.
W latach 2011-2014 reprezentowała II L.O w lekkoatletyce, biegach na orientacje i siatkówce.
Zdobyła następujące miejsca:
2011
1 miejsce w biegu na 800m w Mistrzostwach Miasta Leszna w lekkoatletyce.
4 miejsce w biegu na 800m w Mistrzostwach rejonu w lekkoatletyce.
1 miejsce w Mistrzostwach Miasta Leszna w sztafetowych biegach przełajowych .
2012
2 miejsce w biegu na 800m w Mistrzostwach Miasta Leszna w lekkoatletyce.
1 miejsce w Mistrzostwach Miasta Leszna w sztafetowych biegach przełajowych.
Mistrzostwo województwa w sztafetowych biegach przełajowych.
2013
1 miejsce w biegu na 1500m w Mistrzostwach Miasta Leszna w indywidualnych biegach przełajowych.
8 miejsce w biegu na 1500m w Mistrzostwach Województwa w indywidualnych biegach przełajowych.
3 miejsce w Wojewódzkich drużynowych biegach na orientację.
1 miejsce w Mistrzostwach Miasta Leszna w sztafetowych biegach przełajowych.
10 miejsce w Mistrzostwa województwa w sztafetowych biegach przełajowych.
Swoją osobą wspierała również szkolną reprezentację siatkówki. Jej nietypowa zagrywka wiele razy zaprowadziła nas do zwycięstwa. W roku 2013 i 2014 wraz z drużyną zajęła 1 miejsce w Mistrzostwach Miasta Leszna w siatkówce dziewcząt, natomiast w rejonie dwukrotnie 3 miejsce.
Swoimi osiągnięciami przyczyniła się do tego , że w roku szkolnym 2012/2013 II Liceum Ogólnokształcące zajęło 5 miejsce w województwie w rywalizacji sportowej na 295 szkół biorących udział w Licealiadzie.
Ta skromna, sympatyczna i pełna energii osoba wniosła wiele ciepła i radości w życie sportowe naszej szkoły.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.

 


OSOBOWOŚĆ II LO

PATRYK JÓZEFOWICZ

Podczas przemówienia w brytyjskiej Izbie Gmin Austen Henry Layard użył określenia: "właściwy człowiek na właściwym miejscu".
Dzisiaj pozwoliłam sobie powtórzyć ten tekst przedstawiając sylwetkę Patryka Józefowicza, ucznia klasy III f nominowanego do tytułu "Osobowość II LO".
Przez trzy lata byłam wychowawczynią Patryka i ten czas pozwolił mi na poznanie go bliżej. Już od pierwszych dni w murach naszej szkoły Patryk dał się poznać jako osoba aktywna, o nieprzeciętnych zdolnościach organizacyjnych i liderskich. Zadziwił mnie swoimi pomysłami podczas warsztatów integracyjnych w klasie pierwszej. Później zaimponował swoją dojrzałością i konsekwencją w realizacji własnych projektów. W klasie I i II wzorowo pełnił obowiązki przewodniczącego klasy, kreował życie społeczności uczniów poprzez organizowanie m.in takich wydarzeń jak ogniska klasowe w Karczmie Borowej, oragnizację wydarzeń sportowych np. turnieju piłki siatkowej nauczyciele kontra klasa F, klasowego turnieju gry w kręgle czy organizacji wyjazdowych wigilii. Oczywiście nie muszę nadmieniać, że podczas każdej z tych imprez Patryk dbał o dodatkowe atrakcje przygotowując ciekawe konkursy, quizy i zajęcia sprzyjające integracji klasy. Nie byłby jednak sobą, gdyby jego działania ograniczały się jedynie do ram klasy.
Żartobliwie mogę powiedzieć, że Patryk przez trzy lata był "utrapieniem" dyrekcji szkoły i nie było miesiąca, gdy nie przedstawiał swoich kolejnych, kreatywnych pomysłów. Jego głównym polem popisu stała się praca w szkolnym wolontariacie. Tu ujawniły się następne zalety Patryka - jego oddanie i bezinteresowność. Patryk był głównym pomysłodawcą i organizatorem charytatywnego turnieju koszykówki ulicznej koszykówki ulicznej "Kopernix Streetball Games", który stał się cykliczną i popularną imprezą sportową w naszej szkole, przyciągającą zawodników z wielu rejonów Polski. O determinacji i sile przekonywania Patryka niech świadczy fakt, że wśród zaproszonych na imprezę gości nie brakowało przedstawicieli władz Leszna. Oni również byli pełni podziwu dla operatywności Patryka, umiejętności organizacyjnych , zapału i perfekcji w wykonaniu zadania. Nie jest to jedyne jego przedsięwzięcie; przez trzy lata pracując w grupie wolontariatu "Podaj dłoń" aktywnie uczestniczył w organizacji imprez dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, pozyskiwał sponsorów fundujących upominki, prowadził baliki karnawałowe, organizował "Andrzejki". Za każdym razem wykazywał się niezwykłym taktem, empatią - był ulubieńcem dzieciaków. Zawsze cierpliwy i gotowy do poświęcenia im czasu i uwagi, a przy tym obdarzony poczuciem humoru.
Patryk potrafi dostrzec piękno w każdym człowieku, stąd jego zainteresowanie problemami osób niepełnosprawnych. Świadczy o tym jego udział w organizacji i przeprowadzeniu Turnieji Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Wielkopolska oraz uczestnictwo w warsztatach szkoleniowych wolontariatu. Wziął również udział w szkoleniu języka "Makaton" aby pomóc przygotować materiał badawczy na potrzeby konferencji "Komunikacja alternatywna i wspomagająca w integracji społecznej osób niepełnosprawnych", gdzie reprezentował naszą szkołę. Uczen brał także udział w konkursie "Twórz dobro", na który przygotował film ilustrujący działania wolontariatu w IILO. O uznaniu zasług Patryka niech świadczy fakt, że został wytypowany jako przedstawiciel II LO do udziału w międzynarodowym projekcie na Cyprze.
Patryk znakomicie sprawdził się jako osoba prowadząca uroczystości szkolne i miejskie. Takie jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego klas trzecich, "Połowinki", Dzień Obywatelstwa Europejskiego, Drzwi otwarte dla gimnazjalistów, część wstępna na zebraniu dla rodziców, apel uświatniający podpisanie umowy z Odziałem Geograficznym wojska, Leszczyński Laur Oświaty. Ponadto z pasją angażował się w życie szkoły przygotowując m.in. "Noc Filmową" w klasie pierwszej, wspólorganizując dyskotekę Oldies i Halloween, organizując warsztaty dotyczące debatowania,Turniej Tenisa Ziemnego Alior's Bank, biorąc udział w części artystycznej na studniówce, na której był też starostą, był uczestnikiem szkolnej wycieczki do Drezna, wyjazdów studyjnych do Auschwitz.Patryk godnie reprezentował szkołę podczas debat oksfordzkich organizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta Leszna oraz w trakcie prezentacji szkoły w gimnazjach w Lesznie i regionie.
Dla Patryka jak i dla większości mężczyzn, istotne miejsce w życiu zajmuje sport. Z właściwą konsekwencją rozwijał swoje zainteresowania tą dziedziną. Od pierwsze klasy reprezentował szkołę w międzyszkolnych oraz rejonowych rozgrywkach koszykówki jako zawodnik i jako sędzia. Nadmienić tu warto, że Patryk będąc pasjonatem koszykówki był zawodnikiem Polonia 1912 sekcji koszykówki, zdobył uprawnienia sędziego umożliwiające sędziowanie III ligi męskiej i II ligi kobiet, uczestniczy w kursie na instruktora koszykówki, zdobył tytuł Króla Strzelców Wojewódzkiej Ligi Juniorów.
Podziw zatem budzi wszechstronność Patryka, umiejętność pogodzenia obowiązków szkolnych z realizacją zainteresowań i wykorzystaniem własnego potencjału.
Jestem przekonana, że Patryk Józefowicz przez trzy, niestety już minione lata, był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Przyjaciół II LO.
 

 
Uczniowie kończący szkołę z wyróżnieniem, odznaczeni Srebrną Tarczą:


Klasa III a
1. Aleksander Weronika
2. Jankowska Aleksandra
3. Kaczmarek Monika
4. Kasycz Martyna
5. Lenart Marcelina
6. Magnus Sandra
7. Panek Aleksandra
8. Stankiewicz Jakub
9. Szczerbal Sandra
10. Szymańska Amanda
11. Wodecka Elżbieta
12. Wojtkowiak Monika

Klasa IIIb
1. Anuszkiewicz Klaudia
2. Mejer Olga

Klasa IIIc
1. Banasik Aleksandra
2. Janicka Kamila
3. Janicka Wiktoria
4. Jurdzińska Marta
5. Kolan Michalina
6. Kucharska Dorota
7. Majer Klaudia
8. Nowaczyk Agata
9. Nowak Agata
10. Prymas Piotr
11. Rychter Anna
12. Tyszler Magdalena
13. Wojna Paulina
14. Zamelska Klaudia
15. Żyto Magdalena

Klasa IIId
1. Giera Jarosław
2. Kaczmarek Jakub
3. Kolibabka Alina
4. Laszkiewicz Karolina
5. Łabińska Paula
6. Majewski Dawid
7. Michałowicz Daria
8. Mikołajczak Marcin
9. Ostrowski Mikołaj
10. Skórzewski Wojciech
11. Szmacińska Marlena


Klasa IIIe
1. Cierkosz Olga
2. Ciesielska Katarzyna
3. Firlej Jakub
4. Ginter Monika
5. Herman Grzegorz
6. Kasprzak Aleksander
7. Kaźmierczak Łukasz
8. Konieczna Monika
9. Kropinska Zuzanna
10. Laskowski Michał
11. Mancki Andrzej
12. Szymańska Joanna
13. Szymczak Eryk
14. Wójcik Anna Maria

Klasa IIIf
1. Duda Katarzyna
2. Józefiak Izabela
3. Kaźmierczak Judyta
4. Kubiak Barbara
5. Kubiak Daria
6. Matuszewska Aleksandra
7. Patalas Kinga
8. Pietrzak Agata
9. Sylwoniuk Zuzanna
10. Tamborska Marika
11. Wyrodek Olga
12. Zaremba Patrycja

Klasa IIIg
1. Konopnicka Karolina
2. Szymczak Olga