PRIMUS INTER PARES 2013

KLAUDIA GÓRCZAK
 
Klaudia uzyskała średnią ocen 5,6 w klasie trzeciej, a średnią ocen 5,5 za trzy lata nauki w II LO.
Uzyskała oceny celujące z języka angielskiego, niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji europejskiej, geografii, chemii, wiedzy o kulturze i przysposobienia obronnego.
Klaudia wyróżnia się nienaganną kultura osobistą, sumiennością, pracowitością i wysoką frekwencją, stanowiąc wzór do naśladowania dla innych.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.





NAJLEPSZY SPOŁECZNIK HUMANISTA MATURZYSTA 2013

MICHALINA WIELEBIŃSKA
 
Michalina Wielebińska z klasy III A posiada cechy, które pretendują ją do uzyskania tytułu społecznika humanisty II LO.
Michalina jest osobą, która w ciągu trzech lat nauki w II LO szczególnie aktywnie uczestniczyła w wielu działaniach na rzecz klasy i szkoły, a także na rzecz społeczności lokalnej. Przede wszystkim realizowała się w różnorakich formach wolontariatu, angażując się całym sercem i poświęcając mnóstwo czasu na działalność szkolnej grupy wolontariatu „Podaj dłoń”. Trudno wymienić wszystkie przedsięwzięcia, w których uczestniczyła, a były to na przykład coroczne warsztaty z wolontariatu, organizowanie balików andrzejkowych i karnawałowych dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, systematyczna pomoc dzieciom w świetlicy socjoterapeutycznej przy Szkole Podstawowej nr 6, odwiedzanie osób starszych przy okazji świąt, organizowanie zbiórek pieniędzy w ramach szkolnej akcji „Adopcja na odległość” oraz kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wraz z trzema innymi uczennicami z obecnej klasy 3a Michalina zaczęła organizować pomoc dla wychowanków Domu Dziecka w Bodzewie. W ramach tej inicjatywy w ciągu dwóch lat zbierane były środki finansowe pozyskiwane ze sprzedaży ciast i kartek okolicznościowych. Organizowane były także zbiórki słodyczy oraz kosmetyków i środków czystości. Michalina z koleżankami zorganizowały dwa wyjazdy do Bodzewa, podczas których obdarowały dzieci paczkami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszy zarówno dla nich, jak i dla wychowanków domu dziecka, był jednak czas, który miały możliwość spędzić z dziećmi. Co warto podkreślić, dziewczęta same wykazywały inicjatywę w tych działaniach i konsekwentnie je realizowały.
Michalina jest bardzo kreatywna i uzdolniona szczególnie z przedmiotów humanistycznych, czego dowodem jest zrealizowany przez Michalinę pod opieką nauczyciela historii, pana Roberta Robaczyńskiego, projekt konkursowy o losach klasztoru w Osiecznej w latach II wojny światowej. Michalina wzięła udział w ogólnopolskim konkursie historycznym „Historia Bliska” i dwukrotnie została w nim wyróżniona. Dziewczyna jest autorką dwóch prac dotykających historii swojej małej ojczyzny. Została również wyróżniona w zorganizowanym w 2012 roku przez Fundację Ośrodka Karta XVI konkursie pt. „Pierwsze i ostatnie dni II wojny – karty pamięci” oraz w tym samym roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”, organizowanym przez I LO w Lesznie. Pracę Michaliny doceniło Towarzystwo Ziemi Osieckiej, które zaprosiło ją jako prelegentkę na spotkanie z cyklu „Wieczory Osieckie” w styczniu bieżącego roku. Temat prelekcji brzmiał: „Klasztor o. franciszkanów w Osiecznej w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945”, a ilustrował ją reportaż, w którym Michalina opowiedziała o tym, co działo się w klasztorze ojców franciszkanów w Osiecznej w czasie II wojny światowej.
Swoje zainteresowania humanistyczne i reporterskie Michalina realizowała pisując artykuły do szkolnej gazetki „Dill” oraz nagrywając reportaże z przedsięwzięć, w których uczestniczyła w szkole i w środowisku lokalnym.
Michalina zawsze wykazywała chęć do działania na rzecz społeczności szkolnej. Z zaangażowaniem sprawowała funkcję przewodniczącej klasy i aktywnie działała w Samorządzie Uczniowskim II LO. Została również przedstawicielką II LO w Młodzieżowej Radzie Miasta Leszna i tam zaangażowała się z powodzeniem w realizację dużej imprezy sportowej dla młodzieży Leszna pod nazwą „Gliding Leszno Sport Festival 2012”, która odbyła się w czerwcu 2012 roku. Obecnie Michalina sprawuję funkcję przewodniczącej Zespołu Projektowego MRML do spraw kolejnej edycji imprezy „Gliding Leszno Sport Festival 2013”, planowanej na przełom maja i czerwca tego roku. Kolejną płaszczyzną działalności Michaliny w MRML jest obecnie organizacja serii debat oksfordzkich dla szkół ponadgimnazjalnych Leszna. Żeby podkreślić wszechstronność Michaliny, należy wspomnieć także jej liczne osiągnięcia sportowe w reprezentacji szkoły w takich dyscyplinach, jak piłka siatkowa, koszykowa i ręczna, biegi przełajowe oraz tenis stołowy. W ciągu trzech lat Michalina niejednokrotnie zdobywała indywidualnie i drużynowo miejsca na podium w zawodach na szczeblu miejskim i rejonowym.
Przy tak ogromnym zaangażowaniu w działania na wielu różnych płaszczyznach Michalina nie zaniedbała nauki, uzyskując na koniec nauki w liceum średnią ocen 4,7, co jest dowodem na jej pracowitość i ambicję. Postawa Michaliny, która zawsze w bezinteresowny sposób gotowa była poświęcić czas dla innych, a jednocześnie nie zaniedbała swojego rozwoju osobistego, jest na pewno godna pochwały i naśladowania.
 
Fundatorem nagrody jest dr Ryszard Hayn.




NAJLEPSZY MATEMATYK MATURZYSTA 2013

SYLWIA ZMYSŁOWSKA
Sylwia Zmysłowska jest absolwentką klasy 3e.
Przez trzy lata nauki w naszym liceum otrzymywała oceny celujące na koniec semestru i zakończenie roku szkolnego.
Na lekcjach matematyki proponowała nietypowe sposoby rozwiązania, często wykraczające poza program nauczania.
Brała udział w licznych konkursach matematycznych osiągając niemałe sukcesy:
Klasa 1: 3 miejsce w województwie w Alfiku Matematycznym, wyróżnienie w konkursie Kangur Matematyczny (brązowa odznaka Kangura) i wyróżnienie w konkursie "Wielkopolska Liga Matematyczna"
Klasa 2: ponownie 3 miejsce w województwie w Alfiku Matematycznym i wyróżnienie w Kangurze Matematycznym
Klasa 3:6 miejsce w województwie w Alfiku Matematycznym
Mimo przekonania o swojej dużej wiedzy matematycznej Sylwia pozostała osobą skromną, chętną do pomocy i dzielenia się z innymi swoimi wiadomościami.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.




NAJLEPSZY PRZYRODNIK MATURZYSTA 2013

KATARZYNA MACIEJCZYK
PIOTR JARECKI

 
Katarzyna Maciejczyk jest uczennicą klasy IIIc o profilu biologiczno-chemicznym.
Kasia jest uczennicą bardzo zdolną, o szerokim zakresie zainteresowań. Szczególnie interesują ją przedmioty przyrodnicze: biologia i chemia. Z obu przedmiotów Kasia objęta była indywidualnym programem nauczania. Celem indywidualnego programu nauczania jest rozwijanie zdolności i zainteresowań i przygotowanie do konkursów i olimpiad przedmiotowych. Kasia jest finalistką etapu okręgowego 59. Olimpiady Chemicznej i laureatką etapu okręgowego 42. Olimpiady Biologicznej. Zgodnie z założeniami Olimpiady Biologicznej napisała pracę badawczą pt. „Wpływ bytowania dżdżownic kalifornijskich (Red Hybrid of California/ Esenia fetidae) na właściwości gleby” bardzo wysoko ocenioną przez recenzenta etapu okręgowego. Aby przygotować tę pracę musiała samodzielnie zaplanować, a następnie przeprowadzić szereg doświadczeń i badań. Badania te przeprowadzone były bardzo rzetelnie.
Ponadto Kasia dwukrotnie brała udział w Konkursie Chemicznym organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w Międzyszkolnym Konkursie Chemicznym pod patronatem Starosty Powiatu Gostyńskiego i Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu oraz w Konkursie na pracę naukową organizowanym w ramach Dnia Nauki „Między Biologią a Chemią” w naszej szkole.
Kasia posiada wiedzę znacznie wykraczającą poza zakres podstawy programowej z biologii i chemii dla liceów ogólnokształcących. W celu rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy samodzielnie doskonali swoją wiedzę m.in. czytając dodatkową literaturę.
Kasia z łatwością posługuje się terminologią przedmiotu. Co ważne w przedmiotach przyrodniczych, posiada również umiejętność wnikliwej obserwacji.
Katarzyna posiada bardzo wysokie możliwości rozumowania, uogólniania faktów, rozumienia znaczeń i widzenia powiązań między nimi. Posiada wielką ciekawość poznawczą. Okazuje inicjatywę i oryginalność w pracy umysłowej. Opanowała umiejętności formułowania i rozwiązywania problemów, dokonywania analizy i syntezy nowych dla niej zjawisk.
Ponadto aktywnie uczestniczy w organizacji życia szkoły i klasy. Pełniła funkcje przewodniczącej klasy, rzetelnie wywiązując się ze swoich obowiązków. Była również współorganizatorką i uczestniczką odbywających się w szkole Dni Nauki „Między biologią a chemią”, służyła pomocą w organizacji i prowadzeniu lekcji pokazowych biologii doświadczalnej dla gimnazjalistów. Kasia jest koleżeńska, uczynna, charakteryzuje się bardzo dużą kulturą osobistą. Marzeniem Kasi są studia medyczne.

Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Przyjaciół II LO.


Piotr Jarecki jest uczniem klasy IIIc o profilu biologiczno-chemicznym.
Piotr jest pasjonatem nauk przyrodniczych, a szczególnie biologii i chemii. W klasie znany jest ze swojej pasji, jaką jest uprawa egzotycznych roślin doniczkowych. W swoich zbiorach posiada takie okazy jak Litchi chinensis, Ananas comosus czy Crassula ovata odm. Hobbit. To dzięki Piotrowi na parapetach w sali 25e kwitną niemal wszystkie rośliny.
Piotr w roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013 realizował indywidualny program nauczania z biologii, czego celem było przygotowanie do konkursów i olimpiad przedmiotowych. Cel został osiągnięty, gdyż Piotr został laureatem etapu okręgowego 42. Olimpiady Biologicznej. Zgodnie z założeniami olimpiady napisał pracę badawczą pt. „Wpływ Efektywnych Mikroorganizmów na wzrost, rozwój i odporność pomidora zwyczajnego (Lycopersicon esculentum).”, która bardzo wysoko została oceniona przez recenzentów etapu szkolnego i okręgowego.
Ponadto prezentacja pt. „Krystalografia w chemii i nie tylko”, której Piotr jest współautorem, została wyróżniona w „Katedrze uczniowskiej” – konkursie na pracę z zakresu nauk przyrodniczych. Piotr jest też zwycięzcą konkursu na pracę naukową organizowanego w ramach Dnia Nauki „Między Biologią a Chemią”, który odbył się w naszej szkole.
Piotr posiada wiedzę znacznie wykraczającą poza zakres podstawy programowej z biologii i chemii dla liceów ogólnokształcących. W celu rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy samodzielnie doskonali swoją wiedzę m.in. czytając dodatkową literaturę.
Piotr z łatwością posługuje się terminologią przedmiotu. Co ważne w przedmiotach przyrodniczych, posiada również umiejętność wnikliwej obserwacji. Posiada też bardzo wysokie możliwości rozumowania, uogólniania faktów, rozumienia znaczeń i widzenia powiązań między nimi. Posiada wielką ciekawość poznawczą. Okazuje inicjatywę i oryginalność w pracy umysłowej. Opanował umiejętności formułowania i rozwiązywania problemów, dokonywania analizy i syntezy nowych dla niej zjawisk.
Po zakończeniu nauki w liceum, Piotr chciałby studiować medycynę, a w przyszłości zając się pracą naukową.
 
Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Przyjaciół II LO.




NAJLEPSZY SPORTOWIEC MATURZYSTA 2013

PATRYK BOLEWICZ


Patryk Bolewicz, podczas trzech lat nauki w naszej szkole realizował się na wielu płaszczyznach sportowych.
Reprezentował nasze liceum w szachach. W tym roku był uczestnikiem finału wojewódzkiego w Poznaniu, gdzie wraz z kolegami i koleżankami z drużyny zdobywał cenne punkty dla szkoły
Nie gorzej radził sobie przy stole pingpongowym. Dwukrotnie zdobywał złoty medal w drużynowych mistrzostwach Leszna w tenisie stołowym, zwyciężał w zawodach rejonowych i zajmował czołowe miejsca w finale wojewódzkim – III miejsce w ubiegłym i V miejsce w tym roku szkolnym. Znaczącym sukcesem w tym roku było zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Leszna i powiatu w turnieju indywidualnym.
Mocną stroną Patryka jest lekkoatletyka – szczególnie biegi średnie i długie.
Jakby prześledzić listy startowe to można powiedzieć, że nie było biegu w Lesznie i okolicy, w którym by nie wystartował. (jak choćby Bieg Górski czy Bieg Gwiazdkowy) W zawodach Licealiady, Patryk reprezentował szkołę w biegach od 1500 do 3000 m Znakomicie radził sobie także w terenie, był podstawowym zawodnikiem sztafety w biegu na przełaj na dystansie 10x1000m, która przez trzy lata z rzędu nie miała sobie równych w Lesznie
Zwieńczeniem jego pracy treningowej było zdobycie w tym roku szkolnym VIII miejsca w Finale Wojewódzkim w zawodach, które odbyły się w Żerkowie. Sporym osiągnięciem indywidualnym było zajęcie przez Patryka w ubiegłym roku szkolnym III miejsca w zawodach rejonowych w biegu na 2000 m.
Jego umiejętności, determinacja, ambicja i systematyczność w treningach zaowocowały tym iż w tym roku szkolnym znalazł się w reprezentacji szkoły w piłce nożnej i wraz z drużyną zdobył złoty medal Mistrzostw Leszna w piłce halowej .
Zwyciężając w zawodach rejonowych, Patryk wraz z kolegami awansował do Finału Wojewódzkiego, w którym zajął III miejsce.
Nie mniej ważnym sukcesem, lecz już na trochę mniejszym boisku
jest zwycięstwo Patryka (wraz z Mikołajem Dubickim) w tegorocznej Szkolnej Lidze Piłkarzyków.
Kopernik udowodnił, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a sportowe pasje Patryka kręcą się wokół Biegów na Orientację.
Nasz laureat, w swojej kategorii wiekowej należy do ścisłej czołówki krajowej w tej dyscyplinie sportu. Jako reprezentant naszej szkoły każdego roku stawał na podium Mistrzostw Leszna, zarówno indywidualnie jak i w drużynie. Największym sukcesem w reprezentacji II Liceum w biegach na orientację było zdobycie złotego medalu w Finale Wojewódzkim Licealiady w roku szkolnym 2011/2012 oraz złotego medalu w klasyfikacji drużynowej. Patryk jest zawodnikiem Leszczyńskiego Klubu Orienteeringu, w którego barwach osiągał znaczące sukcesy krajowe i międzynarodowe.
W 2011 r zwyciężył w klasycznym BnO w zawodach Adria Cup we Włoszech oraz zajął III miejsce w zawodach Juniper Cup na Węgrzech.
Ponadto Patryk zajmował drugie miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, klubowych Mistrzostwach Polski, a także został brązowym medalistą w Mistrzostwach Polski w nocnym BnO
Mając w kieszeni świadectwo ukończenia II LO oraz tytuł Najlepszego Sportowca - Maturzysty Patryk obiecał, że nie zakończy przygody ze sportem w Naszym Liceum i wystartuje jeszcze w:
• finale Wojewódzkim w piłce nożnej,
• a za miesiąc w finale Wojewódzkim w drużynowych biegach na orientację.
Zawsze chętnie reprezentował szkołę, zawsze dawał z siebie wszystko i zawsze walczy do końca. Zawsze postępuje FAIR PLAY. Jest bardzo skromny, koleżeński, niezwykle ambitny, lubiany przez swoich kolegów. Sukcesy sportowe potrafi pogodzić z nauką. Ma wysoką średnią ocen, a na szczególną uwagę zasługuje fakt, że (mimo iż jest uczniem dojeżdżającym) nigdy nie wykorzystuje swojego udziału lub późnego powrotu z treningu lub zawodów, aby osiągnąć jakieś korzyści lub usprawiedliwić brak przygotowania do lekcji.

Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców II LO.





Uczniowie kończący szkołę z wyróżnieniem, odznaczeni Srebrną Tarczą:

Klasa III a
Daria Adamczak
Klaudia Górczak

Klasa III c
Diana Busz
Nicole Ciszewska
Jagoda Giglewicz
Paulina Helińska
Aleksandra Kasprzak
Iga Kędzierska
Joanna Kosmalska
Wojciech Malchrzak
Małgorzata Pawlik
Julia Przekwas
Kinga Sołtysiak

Klasa III d
Mateusz Futko
Angelika Józefiak
Urszula Kubiak
Patryk Matelski
Brian Paszkowiak
Paweł Pawlaczyk
Grzegorz Sójka
Weronika Strzelczyk
Szymon Szczepaniak
Paulina Węglarska
Przemysław Wojtera
Bartosz Złoty
Jakub Żyto

Klasa III e
Marzena Dworacka
Krzysztof Dyba
Sylwia Zmysłowska

Klasa III f
Jędrzej Adamczak
Dominika Gill
Karolina Hamrol
Aleksandra Koszowska
Agata Leśniarek
Marlena Pełczyńska
Jacek Płocieniczak
Joanna Sprengel
Roksana Szymczak
Karolina Wabińska

Klasa III g
Aleksandra Białasik
Sara Bolka
Dorota Cieślawska
Kajetan Dłużyński
Kinga Kolendowicz
Marta Mańka
Beata Sieracka
Anna Sobczak

Klasa III h
Marcelina Musielak
Kinga Polc